Několik kokořínských Nordic Walking tras


Kokořínsko je Nordic Walking ráj. Kamkoli půjdete, nemůžete šlápnout vedle

před rokem

Kokořínsko je Nordic Walking ráj. Ať půjdete kamkoli, nemůžete šlápnout vedle. Všude měkké chodníčky, skály, zachovalá vesnická architektura. Překvapení  a překrásné výhledy na každém kroku. Desítky tras na nás čekají, jen několik jsme jich prošli. Dejte si na ně dost času, protože budete pořád pauzírovat a kochat se. A tady jsou.

Kokořínskými kaňony z Jestřebice do Želíz – 12 km 

Po cestě: Začínáme v Jestřebici, končíme v Želízích. Z Jestřebice úzkým chodníčkem kolem Kamenného mostu do Šemánovického dolu, jeskyně Kostelíček, loupežnická jeskyně Klemperka, tajemný Truskavenský a Zimořský kaňon, všude kolem nás bizarní pískovcové skály až do Želíz, na domácí rohlíky v Zájezdním hostinci Želízy.

Liběchov – okruh Václava Levého – 13 km

Po cestě: Začínáme a končíme u zámku v Liběchově. Nádherný měkký Nordic Walking terén, ranné výtvory Václava Levého – Harfenice, Had, přes Tupadly, údolím Liběchovky, vystoupáme k Čertovým hlavám a jeskyni Klácelka, zpátky do Liběchova. Když budete mít čas, tak si ještě projděte park liběchovského zámku a navštivte Liběchovský mlýn

Z Kokořína přes Harasov do Lhotky Máchovou cestou - 13 km

Po cestě: Začínáme v obci Kokořín, končíme na železniční zastávce Lhotka u Mělníka. Kokořínský zámek, hrad Kokořín, Kokořín důl s hotely a hospodou U Pobudy. Údolím Pšovky k Bábě Šubrový a ke Grobiánovi. Překrásný Harasov, která se probouzí k životu. Lukami a podél  rybníků a černých skal do Lhotky. Na tuhle trasu si dejte ještě víc času, pořád budete něco fotit a obdivovat.

Ze Zakšína do Tupadel – 12 km, a třeba až do Želíz – 14 km

Po cestě: Začínáme na autobusové zastávce Dubá, Zakšín, končíme v Tupadlech, popř. v Želízích. Nejdřív trochu stoupání na Pustý zámek a vyhlídku Rač, pak už jen měkké chodníčky, mírně zvlněný terén, krásná miniobec Nové Osinalice, řopíky, lesy, louky. Liduprázdno. V Tupadlech tajuplné a nepřístupné meditační centrum v nedokončeném zámku. To se musí vidět.

Liběchovské vyhlídky podle Jiřiny T. – 10 km

Po cestě: Začínáme a končíme u zámku v Liběchově. Opuštěný park Liběchovského zámku, Labe u nohou, Vehlovické tůně, geologická památka Vehlovické opuky, studna a kaplička ve Vehlovicích, vinice, kaple s výhledem na EMĚ. Opravená barokní křížová cesta a pohled na střechy  zašlé slávy Liběchova.

Nejkrásnější skalní brána na cestě z Jestřebice do Mšena– 10 km

Po cestě: Začínáme na autobusové zastávce Jestřebice, končíme na žel. stanici Mšeno. 10 km naplněných krásou  - bizarní skalní útvary, kalvárie, dechberoucí skalní brána, lesní kaplička, zaniklý projekt lesoparku Debř, nejkrásnější koupaliště na světě. A když se nebudeme příliš kochat, tak si ještě můžeme prohlédnout  Mšeno.

V hlavní roli Vidim  - Dobřeň, Vidim, skalní stůl na konec – 12 km

Po cestě: Začínáme a končíme v Dobřeni. Krajinou, kterou vybudovalo druhohorní moře, vytvarovala voda a dílo dokončil člověk. Skály, lesy, krásně zachovalá vesnická architektura i zchátralé romantické krajinářské záměry rodiny Grohmannů. Dobřeň, Střezivojický důl, Dolní Vidim. A už je tu Horní Vidim – skalní domeček, historický vodojem, zakletý zámek, zaniklé lávky, jeskyně kuchyně, lesní divadlo. Nakonec skalní stůl a zase Dobřeň. Nebudete vycházet z úžasu.

 

Poslední objevenou "Dianinu" trasu zatím neprozradím. Těším se, že si ji projdeme spolu.

Na viděnou, až to přejde.

Kristina